Türkçe
İNTERNET YASASINDAN HABERİMİZ VAR MI?

İzlenme 5346

Son yüzyılın bence en önemli keşfi olan internet hayatımızın ayrılmaz bir parçası oldu.Bazı evlerde televizyonun sinemanın yerini bile internet aldı.Akşam olunca herkes bir an önce yemeğini yiyip internetin başına geçmek için can atıyor.Gerçek arkadaşlığın,dostluğun yerini sanal arkadaşlıklar aldı.Sevgi de sanallaştı sanki.Sanırım insanoğlu yüzyüze söyleyemediği şeyleri daha rahat söylemek,ayıp ve günah gibi korkularından sıyrılmak için interneti icat etti.Bir de artık kimse kitap okumuyor,plak,kaset,cd gibi şeyler satın almıyor.Giriyor internete,merak ettiği kitabın özetini okuyor veya yeni çıkan şarkıları korsan olarak indirip dinlemeyi tercih ediyor.

 

 

Benimse en baştan beri internetin şüphe ile baktığım tarafı bilgi kirliliği.İnsanların çoğu internette yayınlanan bilgilerin kesin olarak doğru olduğuna inanıyor ve şüphe duymuyor.Eskiden bir bilgiye ihtiyaç duyduğumuzda birkaç ansiklopediye bakardık veya en fazla  kütüphaneye giderdik ama gerçek bilgiye ulaşırdık.Biz mi demode kaldık;şimdi ki çağ böyle mi gerektiriyor bilmiyorum.

 

 

 

 

2007 yılının Aralık ayında kısaca İnternet Yasası diye adlandırılan         5651 SAYILI İNTERNET ORTAMINDA YAPILAN YAYINLARIN DÜZENLENMESİ VE BU YAYINLAR YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARLA MÜCADELE EDİLMESİ HAKKINDA KANUN’un bazı maddeleri yürürlüğe girdi.Ülkemizde ortalık o kadar toz duman ve gündem o kadar çabuk değişiyor ki bazen bizlerin bile her yeni çıkan yasadan haberimiz olmuyor.Bu nedenle başlıktaki soruya hayır diyenlerin sayısı çok olsa gerektir.

 

 

İnternet Yasasının bazı düzenlemeleri şunlar:      

 

 

-TCK'da yer alan "intihara yönlendirme", "çocukların cinsel istismarı", "uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma", "sağlık için tehlikeli madde temini", "müstehcenlik", "fuhuş", "kumar oynanması için yer ve imkan sağlama" ile "Atatürk'e hakaret içeren" suçların erişimi engellenecek.

 

 

-Erişimin engellenmesi kararı, soruşturma evresinde hakim, kovuşturma evresinde ise mahkeme tarafından verilecek. Soruşturma evresinde, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Cumhuriyet Savcısı tarafından da erişimin engellenmesine karar verilebilecek. Cumhuriyet Savcısı, bu durumda kararını 24 saat içinde verecek.

 

 

İdari tedbir olarak verilen erişimin engellenmesi kararının yerine getirilmemesi halinde erişim sağlayıcılarına 10 bin YTL'den 100 bin YTL'ye kadar idari para cezası verilecek.

 

 

-Koruma tedbiri olarak verilen erişimin engellenmesi kararının gereğini yerine getirmeyen yer veya erişim sağlayıcılarının sorumluları, fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde 6 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

 

 

İnternette kişilik haklarına saldırıda bulunanların, bu nitelikteki içeriğin yayından çıkarılması ve buna karşı cevap hakkının kullanılması, Basın Kanunu'nun ilgili hükümleri doğrultusunda sağlanacak.

 

 

-Telekomünikasyon İletişim Başkanı'na, çocukların cinsel istismarı ve müstehcenlik içeren sitelerin yayınını engellemek için yetki verildi. İçerik, yer ve erişim sağlayıcıları, tanıtıcı bilgilerini kendilerine ait internet ortamında güncel olarak bulundurmakla yükümlü olacak. Kendilerine ait bilgileri internet ortamında bulundurmayanlara 2 bin YTL ile 10 bin YTL arasında para cezası verilecek.

 

 

-İnternet ortamında kullanıcılara sunulan her türlü bilgi veya veriyi üreten içerik sağlayıcıları, internet ortamında yayınladıkları her türlü yayından sorumlu olacak.

 

 

-İçerik sağlayıcı, bir başkasına ait internet sitesinden sağladığı içerikten, kural olarak sorumlu tutulmayacak. Ancak bağlantı sağladığı, içeriği benimsediği ve kullanıcının ulaşmasını amaçladığının anlaşılması halinde, aynı içerikten dolayı sorumlu olacak. Bağlantı sağlanan içeriğin suç oluşturması halinde, bu içeriğe bağlantı sağlayan içerik sağlayıcısı, işlenen suça katılmaktan dolayı sorumlu tutulacak.

 

 

-İnternet ortamında hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten yer sağlayıcıları, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü tutulmayacak.

 

 

-Yer sağlayıcı, hukuka aykırı içerikte suç unsuru bulunduğundan haberdar edilmesi ve engelleme yeteneği bulunması durumunda, hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlü olacak.

 

 

Hoşçakalın sevgili okuyucular..

 

 

Sanal değil gerçek sevgiye inanmaya devam edelim lütfen..

 

 

Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.

 

 

 

 Avukatlarımız

İletişim


19/04/2024 Gün Ortalama:22  Bugün20 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:3.238.117.130