Türkçe
KİRACININ DERDİ BİTMEZ

İzlenme 6251

KİRACILARIN DERDİ BİTMEZ..

 

En son yazdığım köşe yazısında “kiracılar yaşadı” diye başlık atmıştım ya.Kiracıların çok hoşuna gitmiş bu durum.Gazeteyi arayıp devamını istemişler.Ama ben izin verirlerse bu kez bir okur mektubu yayınlamak istiyorum.

 

Okurumuz ne ismini ne de nereden yazdığını belirtmemiş ancak sorunu genel olarak  kiracıların başına gelen bir durum ve bu tür konular Adliyeyi de sık sık meşgul ediyor.

 

Okurumuz özetle;”kendisinin yaklaşık 7-8 yıldır aynı dükkanda kiracı olduğunu,son zamanlara kadar mal sahibi ile aralarında bir problem olmadığını,sene başlarında mal sahibinin istediği artışları yaptığını ancak son 2 ayın kirasını veremediğini,mal sahibinin durumu anlayışla karşılamadığını,kendisine icradan yazı geldiğini ve 30 gün içinde borcunu ödemesinin istendiğini;ancak kendisinin bu sürede borcun tamamını ödeyemediğini ve ancak 35.ci günde parayı icraya yatırdığını,mal sahibinin parayı ödemesine rağmen seni dükkandan atacağım diye tehdit ettiğini,böyle bir şey yapıp yapamayacağını” sormuş.

 

Şimdi bu durum malum olduğu gibi halen içinde yaşadığımız ekonomik durgunluk nedenile hemen hemen tüm işyerleri için geçerli.Bir çok işyeri değil kirasını,elektrik ve suyunu bile ödeyemiyor.

 

Okurumuz ise maalesef kendisine kanunen tanınan 30 günlük sürede borcunu ödemediğinden temerrüde düşmüş durumda ve 35.ci günde borcunu ödemesinin tahliyeyi engellemeyeceğini bilmiyor.Oysa ki yasanın kiracılara tanıdığı 30 günlük süre kesin bir süredir.Ve bu sürenin son günü tatil gününe denk geliyorsa tatilin bitip normal mesainin başladığı ilk gün borcunu tamamını ödemediği takdirde artık iş işten geçmiş ve tüm kozlar da mal sahibinin elinde demektir.

 

Mal sahibi tahliye davası açarsa okurumuzun dükkandan tahliye edilmesi artık çok kolay olacaktır.O yüzden benim sayın okurumuza tavsiyem mal sahibi ile diyaloğa geçmesi ve bir şekilde geçmiş yılların hatırına yeni bir kira kontratı yapılmasını talep etmesi olacaktır.

 

Haftaya kira hukukuna devam diyelim ve burada bitirelim sevgili okuyucularım.Hoşçakalın.                      


Avukatlarımız

İletişim


19/04/2024 Gün Ortalama:22  Bugün20 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:3.238.117.130