Türkçe
bu gün de böyle oldu

İzlenme 4889

 

BU GÜN DE BÖYLE OLDU…

 

Diyelim ki, mesai saati bitti ve siz de aksam 18:30 civarinda, alışılmadık derecede zorlu bir iş gününün ardından (tabii ki tek başınıza) arabanıza binip evin yolunu tuttunuz.
Ç
ok yorgunsunuz ve canınız da fena halde sıkkın. MÜTHİŞ GERGİN VE SİNİRLİ BİR HALDESİNİZ. Birdenbire göğsünüzde, kolunuza ve çenenize doğru yayılmaya başlayan korkunç bir ağrı hissediyorsunuz. En yakin hastaneye sadece on dakikalık  mesafedesiniz ama hastaneye ulaşmayı başarıp başaramayacağınızdan bile emin değilsiniz.

 

NE YAPACAKSINIZ???
İ
LK YARDIM KURSLARINA KATILACAK KADAR AKLI BAŞINDA BİRİYDİNİZ AMA KURSTAKI EĞİTMEN, SİZİN BAŞINIZA BÖYLE BİR ŞEY GELDİĞİNDE NE YAPACAĞINIZI ÖĞRETMEDİ!!!

YALNIZ BAŞINIZAYKEN KALP KRİZİ GEÇİRİRSENIZ NASIL HAYATTA KALIRSINIZ?
PEK COK INSAN KALP KRİZİ GEÇİRDİĞİ SIRADA TEK BASINA OLUYOR; ETRAFTA YARDIM EDECEK KİMSE BULUNMUYOR. KALP ATISLARI DÜZENSİZLEŞEN VE KENDİSİNİ BAYILACAKMIŞ GİBİ HİSSEDEN BİRİNİN BİLİNCİNİ YİTİRMEDEN ONCE YALNIZCA 10 SANİYE KADAR ZAMANI VARDIR. BU DURUMDA NE YAPMANIZ GEREKİR?
CEVAP:
PANİĞE KAPILMADAN ÜST ÜSTE KUVVETLİCE ÖKSÜRMEYE BASLAYIN. ÖKSÜRMEDEN ONCE HER SEFERİNDE DERİN BİR NEFES ALIN; ÖKSÜRÜKLERİNİZ GÜÇLÜ OLSUN, DERİNDEN GELSİN VE UZUN SÜRSÜN, TIPKI GOĞSÜNÜZDE BİRİKMİŞ BALGAMI ATMAYA CALISIR GİBİ ÖKSÜRÜN. HER İKİ SANİYEDE BİR DERİN NEFES ALIP ÖKSÜRÜN VE BUNU YA YARDIM GELENE DEK YA DA KALP ATISLARINIZ TEKRAR NORMALE DÖNENE DEK SÜREKLİ YAPIN.
N
eden???
ÇÜNKÜ
DERİN NEFES ALMAK CİĞERLERİ OKSİJENLE DOLDURUR.ÖKSÜRMEK KALBE TAZYİK YAPAR VE KAN DOLAŞIMINI RAHATLATIR. KALBE UYGULANAN BU TAZYİK, KALBİN NORMAL RİTMİNE DÖNMESİNİ KOLAYLASTIRIR.
BÜTÜN BUNLAR SİZE, BİLİNCİNİZİ KAYBETMEDEN ÖNCE HASTANEYE YETIŞECEK ZAMANI TANIR.

 

 

Sevgili okuyucular şimdi bu da nerden çıktı diye düşünüyor olabilirsiniz.Bana gelen elektronik mesajların arasında bu mesaj çok dikkatimi çekti ve doktor arkadaşlarımla da paylaştım.Onlar da bilginin doğruluğunu teyit edince sizlerle de paylaşıp başımıza böyle bir şey geldiğinde ne yapabileceğimizi duyurmak istedim.Yani anlayacağınız sizin menfaatinizi düşündüm.

 

Bu seferlik böyle oldu.

 

Belki de iyi oldu;siz ne dersiniz?

 Avukatlarımız

İletişim


19/04/2024 Gün Ortalama:22  Bugün20 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:3.238.117.130